Są takie sytuacje, kiedy potrzebujemy profesjonalnej wyceny nieruchomości. Czasami są to trudne sprawy spadkowe lub podziałowe. Innym razem potrzebujemy, żeby ktoś wykonał dla nas wycenę nieruchomości, bo obawiamy się, że kwota sprzedaży nie będzie dla nas zadowalająca. Między innymi w takich sprawach pomaga rzeczoznawca majątkowy. Kim on jest i czy warto korzystać z jego usług? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
2024-02-19 (aktualizacja: 2024-10-31)
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się rzetelną wyceną nieruchomości. Nie jest to osoba z przypadku, która tylko „zna się” na nieruchomościach. Możliwość wykonywania tego zawodu jest regulowana przez przepisy. Każdy, kto chce zostać rzeczoznawcą majątkowym, musi uzyskać specjalne uprawnienia, które nadaje Minister Rozwoju i Technologii. Co więcej, tytuł „rzeczoznawcy majątkowego” podlega ochronie prawnej. Co to znaczy?
Jeżeli ktoś nie zdobył wymaganych przepisami prawa uprawnień, (czyli nie jest rzeczoznawcą majątkowym), ale prowadzi działalność w zakresie wyceny nieruchomości, to podlega karze grzywny w wysokości nawet do 50 tys. złotych. A kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Oprócz standardowych wymogów, takich jak zdolność do czynności prawnych, niekaralność czy wyższe wykształcenie, przepisy wymagają także, aby osoba, która zamierza zostać rzeczoznawcą majątkowym:
Dzięki Centralnemu Rejestrowi Rzeczoznawców Majątkowych (prowadzonym przez MRiT), bez problemu możemy sprawdzić, czy osoba, do której się udajemy po wycenę nieruchomości, przeszła weryfikację MRiT. I ma stosowne uprawnienia. Rejestr jest publicznie dostępny.
Do rzeczoznawcy majątkowego najczęściej udajemy się w ostateczności, po tzw. papier. Czyli w przypadku problemów z podziałem majątku (spadku), gdy potrzebujemy udokumentować wartość nieruchomości. A także, gdy chcemy wycenić nieruchomość na potrzeby zaciągnięcia kredytu hipotecznego (operat szacunkowy) lub musimy odwoływać się od decyzji Urzędu Skarbowego w postępowaniu podatkowym.
Tymczasem rzeczoznawca może pomóc nam także w wielu innych sytuacjach. Na przykład:
Rzeczoznawca majątkowy może sporządzić dla nas również opracowanie lub ekspertyzy dotyczące:
Omawiając zagadnienia związane z pracą rzeczoznawcy majątkowego, powinniśmy wspomnieć także o tym, że rzeczoznawcę majątkowego możemy sobie wybrać.
Nie musimy zdawać się na rzeczoznawcę majątkowego, którego narzuca nam instytucja. Na przykład bank (jeżeli staramy się o kredyt).
Możemy udać się do dowolnie wybranego przez nas rzeczoznawcy majątkowego, a bank nie może odmówić uwzględnienia należycie sporządzonego operatu szacunkowego.
Jest to o tyle korzystanie dla nas, jako klientów, że najczęściej operat szacunkowy wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego jest dużo korzystniejszy niż operat wykonany przez rzeczoznawcę bankowego. Co oczywiście przekłada się na wysokość kredytu.
Co więcej, korzystanie z usług „własnego” rzeczoznawcy majątkowego, skraca czas oczekiwania na decyzję banku. Niezależny rzeczoznawca majątkowy znacznie szybciej przygotuje wycenę nieruchomości, niż gdy czekamy na operat z banku.