Wycena mieszkania do wynajęcia

W poniższy artykule znajdują się informacje dotyczące wyceny mieszkania do wynajęcia

2022-03-06 (aktualizacja: 2022-03-14)

Zakup mieszkania na wynajem może być dobrym pomysłem na zainwestowanie posiadanych środków. Warto jednak dokładnie przygotować się do transakcji, najlepiej również weryfikując jej rzeczywistą wartość, czemu służy sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości.

Jak sprawdzić wartość mieszkania

Wartość mieszkania wstępnie oszacować możemy korzystając z dostępnych na licznych stronach internetowych kalkulatorów. Warto tu jednak podkreślić, że w takim przypadku wycena dokonywana jest wyłącznie w oparciu o ceny transakcyjne podobnych nieruchomości, dlatego też wiele spośród ważnych parametrów nie zostaje uwzględnionych w wycenie. Zlecając rzeczoznawcy majątkowemu przygotowanie operatu szacunkowego, którego sposób sporządzenia, forma oraz treść są szczegółowo uregulowane w przepisach, mamy pewność, że wycena zostanie przeprowadzona rzetelnie i będzie uwzględniać nie tylko wyniki analizy rynku nieruchomości, ale też analizy stanu prawnego oraz technicznego samej nieruchomości, jej lokalizację, powierzchnię, a także inne elementy, które mogą wpływać na jej wartość, jak chociażby standard wykończenia lub dostępność miejsca postojowego w garażu podziemnym. 

Wartość mieszkania oszacować można dodatkowo już w trakcie trwania wynajmu, co pozwoli na oszacowanie stopy zwrotu ze wzrostu szacowanej nieruchomości, ponieważ na stopę zwrotu z inwestycji składa się w tym przypadku nie tylko sama rentowność najmu, ale też wzrost jej wartości. W obecnej sytuacji taki wzrost liczony może być nawet w dziesiątkach procentów w skali kilku lat. 

Ile kosztuje wycena mieszkania przez rzeczoznawcę

Opłata za wykonanie operatu szacunkowego nie jest odgórnie określona, dlatego obowiązują tu warunki, ustalone przez strony zlecenia. Ceny usług rzeczoznawców są zróżnicowane - na ich wysokość wpływa przede wszystkim rodzaj wycenianej nieruchomości, a także jej lokalizacja. Średnio ceny kształtują się na poziomie od 300 do 1000 zł. Za wycenę mieszkania zapłacimy w granicach 300-600 zł, domu - 700-1000 zł, a działki budowlanej pod zabudowę jednorodzinną - 500-800 zł.

Operat może zostać wykorzystany kilkukrotnie, na przykład w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny w kilku bankach (jeżeli dany bank dopuszcza operaty sporządzone przez niezależnych rzeczoznawców). Dokument jest ważny przez rok od daty jego przygotowania, a po upływie jego ważności ten termin może zostać wydłużony o kolejne 12 miesięcy przez tego samego rzeczoznawcę, pod warunkiem, że wartość nieruchomości nie uległa zmianie.


Oceń artykuł:

Na czym polega wycena mieszkania do wynajęcia
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

autor posta Alicja Misiak

Autor
Alicja Misiak

Aplikant radcowski, pozyskuje praktyczne doświadczenie zawodowe podczas kompleksowej obsługi klientów, którym pomaga na etapie przedsądowym. Stara się w przystępny sposób tłumaczyć zagadnienia trudne, merytorycznie doradzi i podpowie konkretne rozwiązanie trudnej sytuacji.

Zostaw numer, oddzwonimy!

ń