Operat szacunkowy kalkulator

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest operat szacunkowy oraz podpowiadamy jak wygląda jego wycena.

2022-02-16 (aktualizacja: 2022-03-14)

Formalne określenie wartości nieruchomości w części przypadków jest obligatoryjne. Na potrzeby wstępnego jej oszacowania skorzystać można z kalkulatorów, dostępnych na licznych stronach internetowych. Na ile wiarygodna będzie uzyskaną tą drogą wycena i na jakiej podstawie obliczana jest tu wartość nieruchomości? Zapraszamy do lektury.

Operat szacunkowy online

Operat szacunkowy, sporządzany wyłącznie przez posiadającego uprawnienia w zakresie prowadzenia działalności w zakresie szacowania nieruchomości rzeczoznawcę majątkowego, jest dokumentem o wadze urzędowej. W związku z tym wykorzystywany być może na potrzeby ubiegania się o kredyt hipoteczny, w sądzie (w sprawach dotyczących podziału majątku, na przykład sprawach rozwodowych) oraz dla celów podatkowych. Jednym z podstawowych elementów procesu szacowania nieruchomości jest przeprowadzenie jej oględzin, czego potwierdzenie stanowi protokół z oględzin oraz dokumentacja fotograficzna, dołączane do operatu. Rzeczoznawca, sporządzając operat, zobowiązany jest do zachowania najwyższej staranności, dyskrecji oraz bezstronności. Wartość nieruchomości określana jest na podstawie przeprowadzonej przez rzeczoznawcę oceny stanu prawnego nieruchomości, dokonanej w oparciu o publiczne rejestry, jej stanu technicznego oraz analizy rynku nieruchomości (w tym cen transakcyjnych). Złożoność procesu szacowania nieruchomości skutkuje brakiem możliwości jego przeprowadzenia w innej niż tradycyjna formie. Za pośrednictwem Internetu można jedynie zlecić wykonanie operatu, jeżeli dana firma lub rzeczoznawca oferuje taką możliwość.

Darmowa wycena nieruchomości kalkulator

Wycena nieruchomości, jaką uzyskać można korzystając z internetowych kalkulatorów, obliczana jest jedynie na podstawie cen mieszkań bądź domów o podobnych parametrach (lokalizacja, powierzchnia, udogodnienia etc.), nie uwzględnia natomiast wszystkich pozostałych czynników, mających istotny wpływ na finalną wartość nieruchomości. Taka wycena służyć powinna jedynie wstępnemu jej oszacowaniu, ponieważ nie ma ona formalnego znaczenia. Dlatego też w przypadku, gdy zależy nam na rzetelnej wycenie, bądź jest ona niezbędna ze względu na wymogi proceduralne, na przykład w banku, jedynym właściwym rozwiązaniem będzie zlecenie rzeczoznawcy majątkowemu wykonania operatu szacunkowego nieruchomości, co jest także zasadne przed jej sprzedażą lub zakupem. Swoją pomocą w tym zakresie służy nasza firma, współpracująca z najlepszymi i najbardziej doświadczonym rzeczoznawcami z całej Polski. 


Oceń artykuł:

Operat szacunkowy kalkulator i wycena operatu
Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.

autor posta Alicja Misiak

Autor
Alicja Misiak

Aplikant radcowski, pozyskuje praktyczne doświadczenie zawodowe podczas kompleksowej obsługi klientów, którym pomaga na etapie przedsądowym. Stara się w przystępny sposób tłumaczyć zagadnienia trudne, merytorycznie doradzi i podpowie konkretne rozwiązanie trudnej sytuacji.

Zostaw numer, oddzwonimy!