Czym różni się operat szacunkowy od świadectwa energetycznego?

Jeżeli w najbliższej przyszłości planujemy sprzedać dom, to musimy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej. Nie jest to jednak jedyny dokument wystawiany przez specjalistę, o którym powinniśmy pamiętać. Jeżeli zamierzamy wystawić ogłoszenie. I chcemy upewnić się, że mamy szansę uzyskać „naszą” cenę ze sprzedaży, to możemy zlecić sporządzenie operatu szacunkowego. A świadectwo energetyczne będzie miało na niego wpływ. Jaki? O tym poniżej.

2024-03-01 (aktualizacja: 2024-03-01)

Czym jest świadectwo energetyczne?

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy, czym jest świadectwo energetyczne. Świadectwo to dokument, który określa zapotrzebowanie domu na energię, która jest wykorzystywana do korzystania z niego zgodnie z przeznaczeniem. Czyli energię potrzebną do jego ogrzewania, pracy systemów wentylacyjnych, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także chłodzenia.

Świadectwa pozwalają nam porównywać budynki między sobą, tak aby móc wybrać budynek, którego zapotrzebowanie jest najmniejsze.

Istota operatu szacunkowego

Operat szacunkowy z kolei to dokument sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego, w którym na podstawie oględzin oraz „badania” nieruchomości ustala się wartość nieruchomości. Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym, który możemy wykorzystać przy staraniu się o kredyt hipoteczny, podziale majątku lub spadku. A także, aby wycenić nieruchomość dla innych potrzeb. Na przykład sprzedaży.

Zakres informacji, które muszą się znaleźć w operacie szacunkowym, jest ściśle określony przepisami.

Jaki wpływ na operat szacunkowy ma świadectwo energetyczne?

Wszelkie informacje o nieruchomości, które decydują o jej wartości, służą do przygotowania operatu szacunkowego. A świadectwo energetyczne jest jednym z nich. Dlaczego?  Wymóg sporządzania świadectwa do celów sprzedaży lub najmu sprawił, że energochłonność budynku stała się jednym z parametrów decydujących o zakupie (bądź nie) nieruchomości.

Na kilku stronach świadectwa znajdziemy odpowiedź, jak duże mogą być koszty eksploatacyjne danej nieruchomości. Co oczywiście przekłada się na zainteresowanie kupujących i docelowo jej wartość. Energooszczędne domy są znacznie droższe niż te, których zużycie energii (lub jej straty) są wysokie.

Oceń artykuł:

Operat szacunkowy a świadectwo energetyczne
Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

autor posta Alicja Misiak

Autor
Alicja Misiak

Aplikant radcowski, pozyskuje praktyczne doświadczenie zawodowe podczas kompleksowej obsługi klientów, którym pomaga na etapie przedsądowym. Stara się w przystępny sposób tłumaczyć zagadnienia trudne, merytorycznie doradzi i podpowie konkretne rozwiązanie trudnej sytuacji.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

ń