W poniższym artykule wyjaśniamy, kim jest rzeczoznawca majątkowy oraz dlaczego jego pomoc bywa niezbędna.
2022-02-16 (aktualizacja: 2024-10-31)
Zlecenie rzeczoznawcy majątkowemu wykonania operatu szacunkowego nieruchomości może być niezbędne w określonych przepisami prawa przypadkach, a w innych - zalecane. W jaki sposób wybrać rzeczoznawcę, który w rzetelny sposób wyceni nieruchomość i przygotuje kompletny operat szacunkowy? Zapraszamy do lektury.
Dostęp do zawodu rzeczoznawcy jest regulowany przepisami prawa, a sam tytuł zawodowy podlega ochronie prawnej. Działalnością z zakresu szacowania nieruchomości mogą się zajmować jedynie osoby, posiadające odpowiednie uprawnienia, nadawane przez Ministra Rozwoju i Technologii. Uzyskanie tytułu rzeczoznawcy majątkowego oraz prawa wykonywania zawodu poprzedzone jest złożonym procesem kwalifikacyjnym, zakończonym egzaminem. Kandydat na rzeczoznawcę majątkowego powinien spełniać następujące wymagania:
Po przejściu wstępnego procesu kwalifikacyjnego i zdaniu egzaminu pisemnego oraz ustnego rzeczoznawca wpisywany jest do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych i otrzymuje świadectwo nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Od tego momentu może rozpocząć działalność w zawodzie. Dlatego też podstawowym krokiem na etapie wyboru godnego zaufania i rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego powinno być zweryfikowanie jego uprawnień w wyżej wspomnianym Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonym przez Ministra Rozwoju i Technologii.
Przede wszystkim należy zweryfikować kwestię posiadania przez niego uprawnień, ponieważ w przypadku ich braku wykonany operat nie będzie miał mocy prawnej. Sprawdzić należy też posiadanie przez rzeczoznawcę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, pokrywającego szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem umowy dotyczącej szacowania nieruchomości.
Kluczowe będzie doświadczenie rzeczoznawcy, jego rzetelność i wiarygodność. Warto pamiętać o tym, że rzeczoznawca zobowiązany jest do wykonywania swojej działalności w zgodzie ze standardami zawodowymi, z zasadami etyki zawodowej, przy zachowaniu najwyższej staranności oraz zasady bezstronności. O renomie i doświadczeniu rzeczoznawcy będzie świadczyć też jego wpis między innymi na listę Związku Banków Polskich lub listy biegłych sądowych, jak ma to miejsce w przypadku współpracujących z naszą firmą rzeczoznawców.
Sposób przygotowania operatu, jego forma i treść są uregulowane w przepisach prawa. Najważniejsze wytyczne znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Znaleźć w nim można informacje dotyczące metod (inwestycyjnej i zysków, pozostałościowej, kosztów likwidacji oraz wskaźników szacunkowych), podejść (porównawcze, dochodowe, kosztowe i mieszane) i technik wyceny, do stosowania których zobowiązany jest rzeczoznawca, a także sposobów określania wartości nieruchomości dla różnych celów. W kontekście treści operatu rozporządzenie określa, jakie elementy powinien zawierać poprawnie sporządzony operat. Należy do nich:
Operat szacunkowy zachowuje ważność przez 12 miesięcy od dnia jego sporządzenia. Termin ten może zostać wydłużony w przypadku, gdy brak jest przesłanek świadczących o zmianie wartości nieruchomości, ale jedynie przez rzeczoznawcę, który przygotował dany operat. Wymaga to umieszczenia przez niego stosownej klauzuli w operacie szacunkowym i dołączenia do operatu analizy potwierdzającej brak zmiany uwarunkowań prawnych lub zmian czynników, stanowiących podstawę jego przygotowania.