Poniżej przekazujemy niezbędne informacje związane z rzeczoznawcą majątkowym i odbiorem domu.
2022-03-06 (aktualizacja: 2024-09-15)
Odbiór domu wymaga od osoby go przeprowadzającej posiadania stosownej wiedzy w tym zakresie oraz doświadczenia. Czy wsparcie rzeczoznawcy podczas odbioru technicznego może okazać się niezbędne?
Odbierając zarówno nowowybudowany dom, jak i budynek po zakończeniu prac remontowych bądź wykończeniowych, należy go dokładnie sprawdzić pod kątem technicznym oraz pod względem zgodności zrealizowanych prac z kompletną dokumentacją umowną.
W ramach takiego audytu technicznego zweryfikowane powinny zostać wszystkie instalacje w budynku, stan tynków i podłóg, kąty proste, stolarka okienna i drzwiowa (pod kątem usterek i uszkodzeń mechanicznych), a także dach i obróbki blacharskie oraz przynależności. Należy przyjrzeć jest się również otoczeniu budynku. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest wykorzystanie podczas odbioru kamery termowizyjnej, której użycie pozwala na wykrycie usterek niewidocznych na pierwszy rzut oka (nieszczelności, zawilgocenia, wycieki, mostki termiczne). Wykryte w trakcie odbioru wady powinny zostać wpisane do protokołu odbioru. W przypadku zakupu domu od dewelopera ustawa deweloperska zobowiązuje go do odniesienia się do usterek wskazanych w protokole w ciągu 14 dni od daty jego sporządzenia oraz usunięcia uznanych wad w terminie 30 dni od podpisania przez strony protokołu. Do uczestnictwa w odbiorze nabywca może zaprosić pomocnika, którym zazwyczaj będzie inspektor budowlany lub inżynier, który w oparciu o posiadaną wiedzę oraz doświadczenie będzie mógł szczegółowo sprawdzić stan techniczny odbieranej nieruchomości i zgodność wykonanych prac z przepisami prawa oraz obowiązującymi normami budowlanymi.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wyłącznie zaproszenie na odbiór rzeczoznawcy budowlanego, a nie majątkowego, zajmującego się szacowaniem nieruchomości i sporządzaniem opinii i ekspertyz w tym zakresie, może czasem okazać się przydatne, przy czym zazwyczaj w zupełności wystarczająca będzie pomoc inżyniera lub inspektora. Rzeczoznawca budowlany zajmuje się między innymi sporządzaniem ekspertyz budowlanych oraz opinii w zakresie konstrukcji budowlanych, przeprowadzaniem okresowych przeglądów oraz kontroli obiektów budowlanych, a jego usługi nie należą do najtańszych. Skorzystanie podczas odbioru ze wsparcia doświadczonego inspektora budowlanego bądź inżyniera będzie najlepszym rozwiązaniem - w tym przypadku celem nie jest przygotowanie ekspertyzy budowlanej lub opinii technicznej, a zweryfikowanie najważniejszych kwestii dotyczących stanu technicznego budynku oraz poprawności zrealizowanych prac. Swoją pomocą podczas odbioru służą inżynierowie i inspektorowie Pewnego Lokalu, posiadający wieloletnie doświadczenie w realizacji odbiorów technicznych.